2. ŤAŽKOSTI S RADENÍM RÝCHLOSTI, PRÍČINY A OPRAVA

29.11.2018

2. ŤAŽKOSTI S RADENÍM RÝCHLOSTI, PRÍČINY A OPRAVA

Ťažkosti s radením rýchlosti, sú bežné problémy ktoré sa dajú občas ľahko a občas trocha zložitejšie odstrániť. V tomto článku si ukážeme, niektoré najbežnejšie problémy s radením a tipy ako ich jednoducho odstrániť.

Presnejšie čísla 

Manuálne prevodovky sú stále najbežnejšou variantou v nových alebo jazdených automobiloch. Ukazuje to aj štatistka, podľa ktorej, je viac ako 71% všetkých automobilov na SR, vybavených práve manuálnou prevodovkou. Čo sa týka značiek nám najbližších, tak podiel "manuálov" ešte viac prevyšuje "Automaty".

Percentuálny podiel zastúpenia manuálnych prevodoviek :

Citroen   - 86,77%
Peugeot  - 86,25%
Renault  - 93,68%
Dacia     - 99,78%

pozn.: % podiel je bez rozdielu veku. Štatistiky sa každým rokom menia v prospech automomatov.

 

(Ne)Presnosť radenia, vôľa alebo ťažké radenie je nepríjemná vec a obťažuje počas šoférovania. Tak ako každá súčiastka v aute, aj prevodový mechanizmus potrebuje občas pozornosť. S rastúcim vekom, alebo počtom najazdených kilometrov, je občas nutné celý systém repasovať, premazať alebo jednoducho vymeniť. Ďalej si ukážeme ako to urobiť čo najlepšie.

Poznáme 2 druhy tiahiel radenia tj. to čím sa prevádza sila z radiacej páky na prevodovú skriňu. Prvým typom sú lankové tiahla, ktoré sa používajú, pretože sú presnejšie, ohybné a nevyžadujú veľa miesta. Ich nevýhodou je vyššia cena a tým pádom vyššie náklady aj pri oprave. Druhým typom sú pevné tyče, ktorých hlavnou výhodou je nižšia obstaravacia cena a rovnako nižšia cena prípadnej opravy.

 

LANKÁ RADENIA

Príznaky poškodenia:

- Ťažké radenie pri studenom motore

- Zadrhávanie počas preradzovania

- Vôľa v páke

- Nepresné radenie

 

Možnosti opravy:

Ak lanko nie je poškodené, pomôže premazanie univerzálnym mazivom. Toto riešenie je účinné iba vo veľmi ojedinelom prípade. Ak hľadáte niečo na mazanie, v ponuke nájdete napríklad toto viacúčelové polotekuté mazivo MILLERS OILS za cenu 7,90€.

Ak je lanko poškodené, je potrebná výmena jedného z laniek alebo obidvoch podľa situácie. V takomto prípade Vám vieme ponúknuť jednotlivé sady. Lanká sa zisťujú podľa VIN kódu. Vyžiadajte si cenovú ponuku TU: DOPYTOVÝ FORMULÁR

 

Ak je veľká vôľa v radení, nepresnosť alebo poškodený mechanizmus radenia, pomôže len výmena celého mechanizmu. Vyžiadajte si cenovú ponuku TU: DOPYTOVÝ FORMULÁR

 

 

 

PEVNÉ TYČE RADENIA

Príznaky poškodenia:

- Ťažké radenie pri studenom motore

- Zadrhávanie počas preradzovania

- Vôľa v páke

- Nepresné radenie

- Nemožnosť žiadneho radenia (vyskočené tyčky z puzdier)

 

Možnosti opravy:

Výmena poškodených častí. Výhodou je, že je možné meniť tieto tyčky samostatne, a cena tyčky sa pohybuje od 8,90€. V E-shope ponúkame pre každý typ prevodovky všetky časti tohto radenia. 

Tyčky od výrobcu (originál diely) pevné a nenastaviteľné, vhodné iba pre špecifický typ auta, prevodovky. Náhradné diely (Aftermarket) môžu byť pevné ale taktiež aj nastaviteľné. Ich nastaviteľnosť je výhoda pre neskoršie "došteľovanie" v prípade uvoľnenia, no zároveň práve táto vlastnosť môže byť nevýhodou. Pre zistenie správnych dielov je potrebný VIN kód vozidla. Informovať sa môžete TU: DOPYTOVÝ FORMULÁR.

 

 - Samostatné tyčky radenia, napríklad pre Peugeot a Citroen s motorom 1.4i . Cena 15,90€

 

 - Opravné sady radenia, sú všetky pohyblivé časti mechanizmov v jednej sade za zvýhodnenú cenu od 37,90€.

 

 Výmenu tyčí zvládnete často aj sami s použitím bežných nástrojov. Ak si nie ste istý, nechajte to na odborníkov. Ceny opráv v servise závisia hlavne na prístupe k týmto tiahlam od 50,-€ za výmenu a nastavenie, ale pocit keď auto radí ako nové stoji za to !

V prípade akýchkoľvek otázok, vyžiadania cenovej ponuky alebo nájdenie správnych dielov nás neváhajte kontaktovať tu - DOPYTOVÝ FORMULÁR -

 

 

 

 

 

 

 

 

BLOG

Pripravujeme pre Vás

Článok č.3 - pripravujeme...

 

YTJhY2